The average price of a 7-day trip to Jezyce is $1,187 for a solo traveler, $2,132 for a couple, and $3,997 for a family of 4. Jezyce hotels range from $25 to $63 per night with an average of $42, while most vacation rentals will cost $60 to $300 per night for the entire home. Average worldwide flight costs to Lawica Airport (POZ) are between $867 and $1,447 per person for economy flights and $2,721 to $4,541 for first class. Depending on activities, we recommend budgeting $18 to $36 per person per day for transportation and enjoying local restaurants.
See below for average, budget, and luxury trip costs. You can also look up flight costs from your airport for more tailored flight pricing.
The Cheapest Times to Visit Jezyce, PL
On average, these will be the cheapest dates to fly to POZ and stay in a Jezyce hotel:
- January 1st to April 1st
- September 10th to December 16th (except the week of September 17th)
The absolute cheapest time to take a vacation in Jezyce is usually late February and early March.
Average Jezyce Trip Costs
Average Solo Traveler
The average cost for one person to visit Jezyce for a week is $750-$1,729($107-$247 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $18 to $36 per day for one person’s daily expenses
Flights: $462 to $1,201 for economy
Lodging: $27 to $41 per night for one 2 or 3-star hotel room
or $38 to $46 per night for a 1-bed vacation rental
Average Couple’s Trip
The average cost for a couple to visit Jezyce for a week is $2,148-$3,674($307-$525 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $36 to $72 per day for two people’s daily expenses
Flights: $924 to $2,402 for economy
Lodging: $27 to $41 per night for one 2 or 3-star hotel room
or $38 to $46 per night for a 1-bed vacation rental
Average Family Vacation
The average cost for 4 people to visit Jezyce for a week is $2,676-$6,304($382-$901 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $72 to $144 per day for four people’s daily expenses
Flights: $1,848 to $4,804 for economy
Lodging: $54 to $82 per night for two 2 or 3-star hotel rooms
or $57 to $64 per night for a 2-bed vacation rental
Traveling Cheap to Jezyce
How cheap can you make a vacation to Jezyce? The cheapest trip to Jezyce is about $92 per person per day for travelers willing to take standby flights, deal with inconvenience, and otherwise limit travel expenses. About 11% of rentals are available in the $0 to $100 range for an entire place, and vacation rentals can be booked for as low as $20 per night. These inexpensive rentals must be booked as early as possible and may not be in the most desirable areas. 1-star hotels are more likely to be available, with rooms starting at around $20.
Even cheaper trips are possible depending on where you live and whether you can drive. Check the cheapest times to fly for more saving ideas.
Budget Solo Traveler
The lowest cost for one person to visit Jezyce for a week is $645-$1,694($92-$242 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $9 to $19 per day for one person’s daily expenses
Flights: $462 to $1,201 for economy
Lodging: $20 to $25 per night for one 1-star hotel room
or $20 to $60 per night for a 1-bed vacation rental
Budget Couple’s Trip
The lowest cost for a couple to visit Jezyce for a week is $1,170-$3,028($167-$433 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $18 to $38 per day for two people’s daily expenses
Flights: $924 to $2,402 for economy
Lodging: $20 to $25 per night for one 1-star hotel room
or $20 to $60 per night for a 1-bed vacation rental
Budget Family Vacation
The lowest cost for 4 people to visit Jezyce for a week is $2,280-$5,912($326-$845 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $36 to $76 per day for four people’s daily expenses
Flights: $1,848 to $4,804 for economy
Lodging: $40 to $50 per night for two 1-star hotel rooms
or $30 to $96 per night for a 2-bed vacation rental
Overall it is very easy to travel to Jezyce cheaply.
The Cost of a Luxury Jezyce Trip
There is no true ceiling on the cost of a luxury trip, so our estimates are based on what most people do in Jezyce.
Luxury Solo Traveler
The high-end price for one person to visit Jezyce for a week is $1,688-$7,891($241-$1,127 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $32 to $76 per day for one person’s daily expenses
Flights: $1,146 to $3,399 for first class
Lodging: $53 to $63 per night for one 4 or 5-star hotel room
or $300 to $660 per night for a preferred vacation rental
Luxury Couple’s Trip
The high-end price for a couple to visit Jezyce for a week is $3,058-$11,822($437-$1,689 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $64 to $152 per day for two people’s daily expenses
Flights: $2,292 to $6,798 for first class
Lodging: $53 to $63 per night for one 4 or 5-star hotel room
or $300 to $660 per night for a preferred vacation rental
Luxury Family Vacation
The high-end price for 4 people to visit Jezyce for a week is $6,116-$22,060($874-$3,151 per day)
Food, Travel, and Sightseeing: $128 to $304 per day for four people’s daily expenses
Flights: $4,584 to $13,596 for first class
Lodging: $106 to $126 per night for two 4 or 5-star hotel rooms
or $420 to $1,056 per night for a preferred vacation rental
Jezyce Hotel Prices
The cost of staying in Jezyce is much lower than the average city. On average hotels are less expensive than vacation rentals. Luxury vacation rentals are more expensive in Jezyce due to very high property costs. The graphs below show how much cost can vary depending on the type of experience you’re looking for.
Jezyce Lodging Cost by Star Status
The average price for the class of hotel is on the (y) axis. The hotel class (out of 5 stars) is on the (x) axis.
Key
Prices are based on Jezyce hotel averages and may not reflect current prices. In some cases, we extrapolate prices to estimate costs, and hotels with your desired star rating may not be available.
Vacation Rental Prices
The percent of vacation rentals in the price range is on the left (y) axis. Price range is on the bottom (x) axis.
Key
There are a healthy amount of vacation rentals serving all budgets in Jezyce.
Flight Costs to Jezyce
Averaging flights around the world, prices go from a high of $1,447 average in mid December to a low of $867 in late February and early March. Median flight price is $1,062. These prices are based on millions of flights. For Jezyce our data includes 104 originating airports, and 56 airlines. The area has more variance in price compared with other locations. Flying to Jezyce from an airport like Waisha (SWA) in Shantou (China) for an average $5,635 trip fare will obviously cost a lot more than from an airport like Warsaw Chopin (WAW) in Warsaw (Poland) at an average of just $57.
Average Flight Cost by Season
Key
Average Flight Cost by Day of Week
Key
The cheapest day to fly in is typically Tuesday, and the cheapest day to fly back is usually Tuesday. Click here to see data for the cost of flights from your airport. In Jezyce, the difference between the cheapest and the most expensive week is about $580, so you can easily save about 67% simply by using our free flight guides and booking in advance.
Daily Expenses Budget
Daily vacation expenses vary more based on what you’re interested in doing. A fine dining restaurant with drinks around Jezyce can easily cost $140 per person or more, while a standard nice meal might be about $9 per person. Private tours can cost $281 per day, but self-guided tours to see the outdoor sights can be free. Costs vary wildly, so recommendations are made based on the cost of living and averages we see for this type of vacation.